Günümüzde özellikle her imkânın elimizin altında olması insan sağlığını olumsuz etkileyen dolaylı nedenlerden birisidir. Bu yüzden sağlıklı bir yaşam ve uzun bir ömür için düzenli egzersiz yapmak gereklidir. Ancak insanların en çok zorlandıkları nokta, nereden ve nasıl egzersize başlayacakları sorusudur. Genelde insanlar aralıklı yürüyüşlerin yeterli olacağını düşündüklerinden de buna çok kafa yormazlar.

Ama egzersiz kişiden kişiye değişim göstererek, insanların en çok hangi bölgelerinin çalıştırılması gerektiği ve ne için spora ihtiyaç duyduğuyla alakalıdır.  İşte tam olarak bu yüzden insanlar egzersiz danışmanlığına ihtiyaç duyarlar. Fizyo Nilufer’in sizler için sunduğu egzersiz danışmanlığı bireysel farklılıklarınız göz önünde bulundurularak yürütülür. Kişilerin sağlık taramaları yapıldıktan sonra egzersiz programı oluşturularak hangi egzersizi ne süre ile yapacağı belirlenir.

 Egzersiz Nedir?

Düzenli olarak uygulanan fiziksel aktiviteye verilen isimlerin genel adı egzersizdir. Önemli olan nokta aralıklı ve belirsiz süreçlerde değil düzenli ve kısa aralıklarla yapılmasıdır. Aksi takdirde kalıcı bir etki almak mümkün olmaz. Özellikle konformist yaşamın egemen olduğu günümüzde insan sağlığı açısından fiziksel aktivitenin devamlı ve düzenli şekilde sürdürülmesi oldukça elzemdir.

Egzersizin amaçlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Kişilerin metabolik yapısını düzenleyerek oksijen dağılımını dengelemek, vücudu dayanaklı ve dirençli bir hale getirmek,

Vücutta bulunan yağı azaltarak dengede tutmak,

Eklem ve kas hareketlerini olumlu yönden etkilemek.

Aynı zamanda düzenli egzersiz kişilerin yaşayış tarzını da olumlu yönden etkiler. Sağlıklı ve mutlu bir yaşam için insanlar rutin egzersiz programları uygulamalıdır. Tabi ki bunun için Fizyo Nilufer sizlere tüm imkânlarını sunar. Fizyo Nilufer sizin için en iyi egzersiz programını sağlık durumunuzu tetkik ederek oluşturmaktadır. Egzersiz danışmanlığında profesyonel çözümler üreten Fizyo Nilufer, en iyi forma en kısa sürede ulaşmanızı sağlamaktadır.

Egzersiz Danışmanlığı İle Düzenli Bir Hayat

Egzersiz danışmanlığını edindikten sonra ilk olarak işe ısınma, soğuma çalışmalarıyla başlanır. Genel itibariyle ısınma, stabil halinden fiziksel aktiviteye geçişini sağlar. Soğuma ise fiziksel aktivitenin hızlı bir şekilde kesilmesinden meydana gelebilecek olumsuz sonuçları engellemek için vücudun stabil haline sağlıklı bir şekilde geçişini kolaylaştırır.

Isınma egzersizleri, hızlı bir enerji akışı oluşturmayan düşük düzeyli aerobik egzersizlerden oluşur. Bunlar tempolu yürüyüş, esneme hareketleri ya da joging olabilir. Soğuma aşamasında ise amaç kalp ritminin normal haline dönüşünü sağlamaktır. Bunun için temposu düşük yürüyüş ve rahatlama hareketleri tercih edilir.

İşte tüm bu aşamalarda Fizyo Nilufer’in sizler için sunduğu egzersiz danışmanlığı fiziksel olarak en iyi uyumu sağlayacağınız programı oluşturur. Egzersiz danışmanlığı almadan yapacağınız bilinçsiz hareketler vücudunuzun çeşitli yerlerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bunun için egzersiz danışmanlığı sandığınızdan daha önemlidir.

Egzersizin Sağlığa Olumlu Etkileri

-Düzenli egzersiz kaslarınızın kuvvetlenmesini, dayanıklı hale gelmesini sağlar, esnekliğini korur.

-Özellikle bölgesel yağların erimesinde, kilo kontrolünde rutin egzersizlerin yeri büyüktür. Sağlıklı ve adım adım kilo vererek sağlığınızı ve vücudunuzu yıpratmadan istediğiniz fit görünüme kavuşun.

-Tromboz ve kardiyovasküler riskini azaltmak için de egzersiz birebirdir.

-Glikoz seviyenizi ve yağ oranınızı dengede tutmanızı sağlayan egzersiz hayatınızı daha güzel hale getirecektir.

-Vücudunuzla birlikte yaptığınız düzenli egzersizlerin sonucunda ruh halinizin de olumlu etkilendiğini göreceksiniz. Bunun yanında uyku kalitenizde günbegün olumlu etkiler meydana gelecektir.

-Son olarak kronik ağrılarınızı hafifletmek ve dindirmek için egzersizlerin yararı klinik çalışmalarla ispatlanmıştır.

Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi insanların gelişigüzel egzersizler yapması, bu egzersizlerin bir rutini takip etmemesi sağlığınızı aksi olarak olumsuz etkileyecektir. Fizyo Nilufer’in egzersiz danışmanlığı ile bu problemi de ortadan kaldırarak, sağlıklı yaşamın çıkartabilirsiniz.